Počasí

 Kemp Ostrov

Koloběžky Český ráj

Jízdní řád

Úsek Spálov – Malá Skála

Tento úsek je dobře sjízdný jen při mírném zvýšení průtoku řeky (na jaře), poněvadž v části pod Železným Brodem většina vody proudí do místní elektrárny. Nástupní místo se nachází u vlakového nádraží ve Spálově. Úsek do Železného Brodu patří k těm náročnějším, protože cestou Vás potkají peřeje Paraplíčko. Tyto peřeje byly uměle postaveny pro trénink kajakářů, ale nebojte se, kdo už na lodi jel, tak to hravě zvládne. V Železném Brodě se nachází stavidla, která je potřeba přenést po levé straně. Dále Vás čeká jez ve Splzově, ten přenesete vlevo. Na levé straně jezu se nachází stavidla, která přenesete a nalodíte se do náhonu k líšenskké elektrárně. Před elektrárnou vysednete vlevo a musíte přenést loď cca 300 m a nalodíte se zpět do náhonu až za mostem v Líšném. Při dojezdu na Malou Skálu si můžete sjet místní jez – ve středu jezu je vodácká propust, nebo opět přenést. Zde můžete loď či raft u nás v Autokempu Ostrov vrátit nebo pokračovat dál do Dolánek.

Nebezpečná místa: jez Splzov, jez ve Splzově je sjízdný pouze při vyšším průtoku jen pro rafty. Jinak se musí přenášet po levé straně a nalodit se do náhonu k elektrárně.

Délka: 10 km 

Doba splutí: cca 3 hodiny

 

 

Úsek Malá Skála – Dolánky

Úsek patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším. Je vhodný i pro úplné začátečníky nebo rodiny s dětmi. Nástupní místo Autokemp Ostrov, kde se nachází naše zázemí. Možnost nasednout nad jezem nebo pod jezem. Máte tedy možnost se ještě projet nad jezem a prohlédnout si Maloskalské přírodní zajímavosti (Suché Skály, Pantheón) a pak si sjet místní jez – vodácká propust ve středu jezu. Po opuštění Malé Skály si můžete začít vychutnávat klid a krásná zákoutí řeky Jizery. Před Dolánkami uvidíte na levém břehu restauraci Zrcadlová koza a po 500 m už jsou Dolánky. Místo výstupu se nachází na pravém břehu v Dolánkách před gumovým jezem.   

Cca 300 m odtud se nachází vlaková zastávka Dolánky. Pokud se cítíte fyzicky dobře,  půjčíte si v Dolánkách koloběžku a vydáte  se po cyklostezce Greenway Jizera zpět na Malou Skálu.

Délka: 8 km

Doba splutí: cca 2,5 hodiny

 

 

 

Úsek Dolánky - Svijany

Tento úsek se vyznačuje již klidnou vodou. V Dolánkách se nachází dva jezy - gumový a betonový. Oba jsou nesjízdné a musí se přenášet, takže si můžete vybrat, zda přenést gumový (přenáší se vpravo cca 40 m) nebo betonový jez (přenáší se vlevo - na konci jezu schůdky - cca 20 m). Nikdy nespouštějte lodě nebo rafty z jezu - hrozí prasknutí ! Po Dolnkách následuje Turnov, tak zastavte na levém břehu u autobusového nádraží. Při pokračování dále Vás čeká gumový jez, který se přenáší vpravo, po kovových schůdkách - rybí přechod.
Další jez se nachází v Přepeřích. Přenáší se vlevo. Nad jezem najdete na levém břehu občerstvení. Konec plavby ve Svijanech najdete pod dálničním mostem na pravéém břehu pod Pivovarem Svijany.

Délka: 12 km

Doba splutí: cca 2 hodinyPůjčujeme paddleboardy

 

paddleboard